Sztuka bonsai

Strona poświęcona sztuce Bonsai


Techniki bonsai

Metoda pierwsza , jest to najłatwiejsza ale za razem najmniej satysfakcjonująca
czyli zakup gotowego drzewka bonsai , należy jednak pamiętać że sprowadzane do marketów drzewka bonsai są często w kiepskiej kondycji przesycone nawozami i nie zawsze podlane na czas . Co skutkuje późniejszym rozczarowaniem ze strony kupującego kiedy po jakimś czasie zostaje mu pusta doniczka . Oczywiście znajduje się w Polsce pare profesjonalnych sklepów zajmujących się bonsai jako wyposażenie wnętrz , lecz ich cena do najniższych nie należy , a satysfakcja jest również mniejsza niż z ukształtowanego samodzielnie drzewka .

Metodą drugą jest ukształtowanie rośliny zakupionej w szkółce. Krótka to droga do celu , ale o wiele bardziej satysfakcjonująca od pierwszej , zaczyna się od poszukiwań odpowiedniej roślinki , aby zrobić bonzai należy kupić roślinkę co najmniej kilku letnią. Kluczowym elementem jest grubość pnia i gęstość korony. ważna jest też podstawowa znajomość stylów bonsai i odrobina wyobraźni aby móc ustalić sobie plan i potem z uporem maniaka wcielać go w życie .Po powrocie do domu ustawmy roślinkę na wysokości oczu , ob kręć nią kilka razy aby wybrać front rośliny , czyli stronę z której ona prezentuje się najlepiej . Formowanie bonsai zaczynamy od przycięcia gałązek , przycinamy te gałązki które krzyżują się i nie pasują do przemyślanego układu , zbyt długie i wybiegające poza koronę , drzewko nie powinno mieć więcej niż 20 cm (oprócz dużego bonsai ok 1m).Dla równowagi przycinamy też korzenie , przycina się głównie tzw. korzeń palowy , gruby korzeń odpowiadający za stabilne utrzymanie drzewa w podłożu , można też przyciąć korzenie włosowate . Następnym krokiem jest odrutowanie drzewka ma to na celu nadanie odpowiedniego ułożenia gałęzi oraz kształt  pnia po tym należy pozostawić drzewko do następnego sezonu , potem można nadać mu bardziej artystyczny wygląd

Trzecia metoda  tzw  Yamadori czyli pozyskiwanie ciekawych form z natury , takich drzewek najlepiej jest szukać w lasach , parkach lub w innych miejscach w których panują ekstremalne warunki , idealnie nadają się tzw ,,drzewka po przejściach” przykładem takiego drzewka jest pewne drzewko oliwne (samosiejka) które rosło przy bramie gaju oliwnego , przez wiele lat jej gałęzie były łamane i gniecione przez bramę , po pewnym czasie pewien bonsaista wzioł ją pod swoje skrzydła i teraz jest utytułowanym drzewkiem na największych wystawach świata.  Najlepszą porą na pozyskiwanie drzewek jest wczesna wiosna (marzec -kwiecień) jednak zanim pozyskamy takie drzewko dobrze jest rok wcześniej przyciąć lekko gałęzie i umiejętnie najlepiej szpadlem przyciąć korzenie .Nalezy pamiętać że każdy grunt ma swego właściciela , przeważnie są to lasy państwowe i przed jakim kolwiek działaniem należy się upewnić że właściciel nie ma nic przeciwko.

Czwarta metoda prowadzenie z nasion lub siewki , nasiona możemy znaleść w lesie , parku , wszędzie , jest to najdłuższa droga do uzyskania bonsai ale najbardziej satysfakcjonująca  i umożliwia największą kontrole od najmłodszych lat rośliny jest to najtańsza metoda ( poza pozyskaniem z natury ) . Tak na prawdę bonsai można nazwać tylko kilkuletnie drzewko . Korzystając z tej metody jesteśmy nagrodzeni możliwością obserwacji rozwoju rośliny od samego początku , wymaga ona jednak najwięcej cierpliwości.